Patron parafii

„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha świętego”.

Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Istnienie Tajemnicy Trójcy Świętej jest dogmatem tylko naszej wiary. Samym ludzkim rozumem nie doszlibyśmy do tej prawdy. Objawił ją nam Jezus Chrystus, a cała Trójca Święta objawiła się przy chrzcie Jezusa: Syn Boży staje na brzegu rzeki, Bóg Ojciec daje Mu świadectwo głosem a Duch Święty jawi się nad Jezusem w postaci gołębicy. Prawda o tajemnicy Trójcy Przenajświętszej jest dla wierzącego o tyle istotna, że przedstawia nam Boga, jakim jest sam w sobie. On jest jeden w swej naturze ale w trzech osobach, które mają wspólną naturę Bożą, wszystkie przymioty i działania Boże. Osoby różnią się między sobą tylko pochodzeniem. Ojciec nie pochodzi od nikogo, Syn Boży pochodzi przez odwieczne i duchowe zrodzenie od Ojca, a Duch Święty przez wspólne tchnienie miłości Ojca i Syna. Pierwszą osobę wyróżnia ojcostwo, drugą synostwo a trzecią pochodzenie od Ojca i Syna.

Odpust Świętej Trójcy przypada w niedzielę po Uroczystości Bożego Ciała.